Jak mierzyć buty do biegania ? 0
Jak mierzyć buty do biegania ?

Wielu z Was zapewne stanęło nie raz przed dylematem, jak odpowiednio dobrać buty do biegania ? O ile problemem nie jest zwykła wizyta w sklepie sportowym o tyle trudniejszy staje się właściwy dobór butów kupowanych przez Internet. Na co zwrócić uwagę, na czym się opierać i co jest istotne przy właściwym doborze obuwia? Na te pytania postaramy się pokrótce odpowiedzieć.

Czy to prawda, że muszę wiedzieć ile centymetrów ma moja stopa ?

Niewątpliwie pomocnym punktem jest znajomość długości swoje stopy. Przykładowo wiem, że moja stopa ma 28 cm. Buty do biegania powinny mieć nieco luzu z przodu, więc warto aby wkładka wynosiła przynajmniej o 0,5 cm więcej. Czyli Twój wybór to buty na których jest 28,5 cm lub nawet 29 cm. Profesjonalni biegacze i osoby biegające biegi długodystansowe jak np. maratony często wybierają swoje buty o 1 czy nawet 1,5 cm większe. Sam spotkałem się z problemem źle dobranych butów i w skutek czego palce i paznokcie najzwyczajniej zaczęły boleć po pewnym czasie biegu. Po tygodniu możliwe jest nawet zczernienie paznokci lub nawet paznokcie mogą zacząć "schodzić". Pamiętajcie że w czasie treningu stopa puchnie, przy zbieganiu ponadto przednia cześć stopy mocniej dotyka przodu butów i ważne jest aby było nieco więcej luzu w okolicach paców. Chodzi po prostu o wasze zdrowie i bezpieczeństwo. ale długość stopy to nie wszystko, istotna jest także budowa stopy jak szerokość oraz wysokość podbicia. Zapytaj sprzedawcę o wąskie lub szersze obuwie, jeśli wiesz jak zbudowana jest stopa.

Jak określić długość swojej stopy ?

Wystarczy prosty sposób z kartką papieru i długopisem. Połóż stopę na kartce papieru A4 i stań prosto przy ścianie, dotykając piętami ściany. Następnie zaznacz długopisem przy najdłuższym palcu (może to być duży palec lub inny, każdy ma inną budowę stopy). Warto dokonać pomiaru na obydwu stopach, ponieważ jak pokazują statystyki większość osób ma nierówne stopy pod względem długości.  Następnie dokonaj pomiaru przy pomocy linijki lub centymetra i porównaj swój wynik z tabelą na stronie producenta lub na pudełku.

Jak mierzyć buty

Czy buty marki X będą miały taki sam rozmiar z innej marki ?

I tak i nie. Tzn. wiele modeli różnych marek pokrywa się ze sobą. Dajmy na to buty marki Adidas mają praktycznie tę samą rozmiarówkę co buty Salomona, np. 44 2/3, 45 1/3...46 i tak dalej. Ale z kolei inny producent stosuje swoją indywidualną tabelę z rozmiarami. Dlatego nigdy nie opieraj się na jednym i tym samym rozmiarze. Pamiętaj, że dobre sklepy internetowe posiadają przy każdym modelu indywidualną tabelę z rozmiarami danej marki. Skorzystaj z niej przy doborze rozmiarami swoich butów do biegania. Nie muszę chyba przypominać, że warto kupować przede wszystkim buty do biegania sprawdzonych i uznanych marek jak Asics, Nike, Adidas, Salomon. Producenci tych butów stosują przydatne technologie i amortyzacje, których z pewnością zabraknie w tańszych odpowiednikach kupowanych w supermarketach - ale to już temat na osobny wpis na naszym blogu.

Jak mierzyć buty do biegania

I na koniec moja osobista cenna rada: jeśli kupujecie buty w sklepie stacjonarnym, kupujcie buty w porze popołudniowej lub wieczorowej. Wasza stopa jest wtedy bardziej spuchnięta po całodzienny spacerowaniu. Nie mierzcie butów rano zaraz po przebudzeniu, gdyż podczas snu nasze stopy po prostu "odpoczywają". Jeśli kupujesz buty przez Internet, to tylko w takim, w którym możesz dokonać zwrotu, jak np. www.kella.pl.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl